7 bin tarihi eser incelendi, yüzde 30’u imitasyon çıktı

Batman ve Siirt’te polis tarafından ele geçirilen ve tarihi değeri olduğu düşünülen eserler incelenmek üzere Batman Müzesi’ne teslim ediliyor. 2023’te de operasyonlarda ele geçirilen 7 bin 276 eser incelenmek üzere müzeye teslim edildi. Uzmanlardan oluşan komisyon tarafından dönemlerine ayrılan ve belirli işlemlerden geçirilen eserlerde yapılan inceleme sonucunda 7 bin 276 eserin yüzde 30’u imitasyon çıktı.

“TARİHİ ESER BULANLARA İKRAMİYE VERİLMEKTEDİR”

Arkeolog Abdurrahman Demir eserlerin 3 kişilik bir komisyon tarafından incelendiğini belirterek şunları söyledi:

“Komisyon eserin taşınır kültür varlığı, taşınmaz kültür varlığı ya da imitasyon olduğuna karar vermektedir. Öncelikle eserin envanterlik değeri olup olmadığına karar verildikten sonra eserler müzeye alınmaktadır. Müzeye alındıktan sonra restoratörlerimiz tarafından konservasyon işlemi gerekirse restorasyon işlemi varsa yapılmakta ve depoya saklanmaktadır. Teşhirlik durumda olanlar varsa teşhire konulmaktadır.”

“2863 sayılı yasa kapsamında bütün kültür varlıkları devlet malı niteliğindedir. Bu yüzden bu kültür varlıkları tamamen yani 84 milyonun tamamına ait olup vatandaşlarımızın bu eserleri bulduğunda müzeye getirmeleri en uygun yol olacaktır. Bulan kişi eğer kendi toprağında ya da devletin toprağında bulmuşsa ikramiye kendilerine verilmektedir.”

VATANDAŞA UYARI

“Batman Müzesi’ne de 2023’te toplamda 7 bin 276 eser getirildi. Bu eserlerin büyük bir bölümünün orijinal, yüzde 30’luk kısmının da imitasyon eserler olduğu anlaşıldı. Burada vatandaşlarımıza önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var. Özellikle bu kaçakçılık işini yapan kişiler tarafından size sahte eserler satılma olasılığı çok yüksektir. Bu eserler size maddi manevi zarar verecektir. Özelikle 2863 sayılı yasa kapsamında 3 yıldan 5 yıla kadar ceza ile yargılanacaksınız ve yetmezmiş gibi cebinizdeki paradan da olacaksınız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir